همه چیز درباره مرگ بن لادن

شرح ماجرا
باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا پس از جمع آوری اطلاعات امنیتی کافی درباره بن لادن دستور عملیات علیه وی و هدف قرار دادن وی را در یک منطقه در حوالی هشتاد کیلومتری اسلام آباد پایتخت پاکستان صادر کرد .این عملیات را نیروهای ویژه وابسته به نیروی دریایی آمریکا انجام دادند که چهار هلیکوپتر نظامی در آن شرکت داشتند و چهل دقیقه به طول انجامید.این هلیکوپترها از یک پایگاه نظامی در شمال پاکستان به پرواز در آمدند. به دنبال وقوع درگیری بن لادن پس از مقاومت و تیراندازی هدف اصابت گلوله قرار گرفت و کشته شد. در جریان این عملیات یکی از هلیکوپترها دچار اشکال فنی شد که نیروهای مهاجم آن را در محل منهدم کردند و بقیه عملیات با سه هلیکوپتر ادامه یافت.نیروهای آمریکایی دو همسر بن لادن و چهار تن از فرزندان وی را نیز بازداشت کردند .
اعلام خبر مرگ بن لادن از زبان اوباما
.....................................................................
پس از انجام این عملیات اوباما در یک نطق تلویزیونی اعلام کرد بن لادن پایه گذار گروه القاعده در پی حمله ارتش آمریکا کشته شده است. اوباما گفت که پس از آغاز ریاست‌جمهوری خود، «لئون پانتا» را به ریاست سازمان سیا منصوب و به او تاکید کرده بود که اولویت اصلی آمریکا در جنگ با القاعده بازداشت و یا کشتن اسامه بن لادن است. وی افزود که در آگوست گذشته تیم امنیت ملی کاخ‌سفید به او گفتند که اطلاعاتی به دست آورده‌اند که ممکن است به یافتن بن لادن منجر شود و سرانجام هفته پیش با تکمیل شدن این اطلاعات دستور انجام عملیات علیه رهبر القاعده صادر شد.
رئیس‌جمهوری آمریکا گفت یک تیم کوچک عملیاتی آمریکا یکشنبه به محل اختفای او در پناهگاهی در پاکستان حمله کرد و موفق به کشتن او شد. وی گفت جسد بن لادن هم اکنون در اختیار آمریکاست.با انتشار خبر کشته شدن بن لادن، جورج دبلیو بوش رئیس جمهور سابق آمریکا با صدور بیانیه‌ای گفت: این دستاورد بسیار مهم نشانه یک پیروزی برای آمریکا است، دستگیری یا کشتن بن لادن یکی از هدف‌های دولت جورج بوش بود که تا پایان دوره ریاست‌جمهوری او تحقق نیافت.
واکنش رسانه های آمریکایی
.................
روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز روز دوشنبه در گزارشی نوشت: کشته شدن 'اسامه بن لادن' هبر القاعده را نمی توان موفقیتی در کارنامه کاری 'باراک اوباما' و سنگ محک پیروزی وی در انتخابات سال آینده ریاست جمهوری آمریکا قلمداد کرد. نیویورک تایمز بدون اشاره به تشکیل گروه القاعده توسط آمریکا برای استفاده ابزاری از آن، درباره عواقب مرگ این تبعه سعودی نوشت: مرگ بن لادن نه پایان کار القاعده است و نه از سیاست های اقتصادی دولت اهمیت بیشتری دارد.
روزنامه نیویورک تایمز افزوده است: سرانجام یک تیم نظامی آمریکایی موفق شد بعداز 9 سال و هفت ماه از واقعه یازده سپتامبر 2001 که با هماهنگی بن لادن طراحی شده بود، رهبر القاعده را از پای در آورد و اکنون جسد او در اختیار آمریکا است.
واکنش اروپا به مرگ بن لادن
.................................................

اتحادیه اروپا روز دوشنبه اعلام کرد مرگ اسامه بن لادن،‌سرکرده گروه القاعده، دستاوردی بزرگ در مبارزه برای نابودی تروریسم و ایجاد مکانی امن تر در جهان بوده است. هرمان ون رومپوی،‌رئیس اتحادیه اروپاو خوزه مانوئل باروسو،‌رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا، در بیانیه ای مشترک اعلام کردند کشته شدن بن لادن دستاوردی بزرگ در مبارزه با تروریسم در جهان است. این بیانیه می افزاید: اسامه بن لادن مسئول حملات تروریستی بوده است که منجر به کشته شدن هزاران تن از مردم بیگناه در سراسر جهان شد.
دیوید کامرون نخست‌وزیر انگلیس مرگ اسامه بن لادن را باعث آسودگی خیال در سراسر جهان توصیف کرد. وی با انتشار بیانیه‌ای گفت: اسامه بن لادن مسئول بدترین فجایع تروریستی بود که جهان شاهد آن بوده است، فجایعی مانند عملیات انتحاری یازده سپتامبر و حملات دیگری که به کشته شدن هزاران تن منجر شد که بسیاری از آنان شهروندان انگیس بودند.
نیکلا سارکوزی رئیس‌جمهور فرانسه نیز در واکنش به خبر کشته شدن اسامه بن‌لادن اعلام کرد که :مرگ بن‌لادن اتفاقی بزرگ در امر مبارزه جهانی با تروریسم است اما این به معنای پایان القاعده نیست.
مرگ بن لادن خبری خوب برای بازارهای بورس
.........................................................
اعلام خبر کشته شدن اسامه بن لادن، توسط باراک اوباما ، شاخص بازارهای آسیایی و شاخص اس اند پی فیوچر رشد بی سابقه ای را در معاملات امروز نشان داد . شاخص اس اند پی فیوچر با رشد ۰,۵ درصدی همراه شد و شاخص مرکب آسیا پاسفیک رشد ۰,۶ درصدی را به ثبت رساند و قیمت نفت ۱,۱ درصد در بازار نیویورک کاهش داشت. شاخص نیکی با رشد ۱,۴۷ درصدی و شاخص تاپیکس با رشد ۱,۵۰ درصدی رو به رو شدند و تمامی شاخص های بازارهای آمریکا روندی صعودی در پیش گرفتند. قیمت نفت نیز در بازارهای بین المللی با روند کاهشی در معاملات روز دوشنبه روبه‎رو شده است. بر این اساس قیمت هر بشکه نفت سبک آمریکا در بازار نیویورک برای تحویل در ماه ژوئن با ۱,۳۳ دلار کاهش به ۱۱۲,۶ دلار رسید. قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال نیز در این روز یک دلار کاهش یافت و به ۱۲۴,۸۸ دلار رسید .همچنین قیمت طلا در بازارهای جهانی نیز با کاهش ۰,۳ درصدی رو به رو شد. در پی اعلام خبر کشته شدن اسامه بن لادن ،ارزش دلار آمریکا در برابر دیگر ارزهای معتبر جهان افزایش یافت. ارزش دلار آمریکا در هفته های اخیر به علت تصمیم بانک مرکزی آمریکا برای ادامه سیاست خود در پایین نگاه داشتن نرخ بهره کاهش یافته بود.

پیشینه اسامه بن لادن
.......................
داستان ظهور و سقوط اسامه بن لادن یکی از عبرت های تاریخی محسوب می شود . این ثروتمند سعودی تبار ، در دهه 1980 به پاکستان سفر کرد تا مجاهدین افغان را در جنگ با ارتش سرخ شوروی کمک کند . بن لادن و آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا - سیا به سرعت با یکدیگر پیوند برقرار کردند و بن لادن با کمک سیا ، اردوگاه هایی را برای آموزش مجاهدین افغان دایر کرد . تا اواخر دهه 1980 ، میان دو طرف پیوندهای قوی برقرار بود تا اینکه در جریان حمله عراق به کویت در سال 1990 و استقرار سربازان آمریکایی در خاک عربستان ، بن لادن در ظاهر به دشمن آمریکایی ها و سعودی ها بدل شد .
در دهه 1990 ، دولت آمریکا ، مسوولیت چند حادثه تروریستی از جمله انفجار در سفارتخانه های این کشور در کنیا و تانزانیا را متوجه گروه تحت رهبری بن لادن کرد . همچنین گفته می شود ناو آمریکایی کول در خلیج عدن توسط این گروه در سال 2000 منفجر شد . اما هیچ یک از این حوادث به اندازه برخورد سه فروند هواپیما به برج های دوقلوی مرکز تجارت جهانی در نیویورک و ساختمان پنتاگون در واشنگتن ، در روز 11 سپتامبر سال 2001 ، القاعده را رودروی آمریکا قرار نداد .
با گذشت قریب به یک دهه ، هنوز ابهامات فراوانی در خصوص چگونگی طراحی حوادث 11 سپتامبر و نقش احتمالی عوامل درون هیات حاکمه آمریکا با این حادثه برطرف نشده است . با این حال ، تردیدی نیست که انفجارهای 11 سپتامبر و اعتراف بن لادن به مشارکت در آن ، بهانه لازم را در اختیار آمریکایی ها قرار داد تا خاک افغانستان را به اشغال در آورند و سپس به عراق لشگر کشی نمایند . اگر بن لادن مسوول مرگ حدود 3 هزار نفر در حادثه 11 سپتامبر شناخته می شود ، آمریکایی ها به خونخواهی آن حادثه ، بیش از یک میلیون نفر را مستقیم یا غیر مستقیم در افغانستان ، عراق و اخیرا در پاکستان کشته اند . فقط در پاکستان ، در ازای هر یک قربانی حادثه 11 سپتامبر ، 17 پاکستانی در حملات هواپیماهای بدون سرنشین آمریکا کشته شده اند .
البته تاخیر در کشته شدن بن لادن ، یکی دیگر از ابهامات این ماجرا است . آمریکایی ها مدعی هستند که مجهز ترین تجهیزات جاسوسی جهان را در اختیار دارند ، با این حال قریب به 10 سال طول کشید تا به اصطلاح خطرناک ترین دشمن آمریکا کشته شد . اسناد معتبری وجود دارد که نشان می دهد در این مدت ، کماندوهای آمریکایی چند بار تا آستانه دستگیری رهبر القاعده پیش رفتند ، اما در آخرین لحظات ، کاخ سفید و پنتاگون عملیات را متوقف کردند .
آنچه مسلم است اینکه اسامه بن لادن در چارچوب منافع آمریکا وارد عرصه سیاست شد و حتی در رویارویی با آمریکایی ها ، در نهایت منافع این کشور تامین گشت . اکنون به نظر می رسد حتی جنازه رهبر القاعده نیز منافع آمریکا یا حداقل ، رییس جمهوری این کشور در انتخابات ریاست جمهوری بعدی را تامین خواهد کرد .

ابهامات باقی مانده
..................................
اعلام خبر کشته شدن ' اسامه بن لادن' سرکرده القاعده توسط آمریکایی ها بیش از آنکه موجب شگفتی مردم جهان شود این سوال را ایجاد کرد که ' چرا تاریخ انقضای مصرف این دوست و دست پرورده واشنگتن در این زمان مهر شده است'.
خیلی وقت پیش رسانه های جهان فاش کردند اسامه بن لادن کسی نیست جز عامل آمریکا که به دست آمریکایی ها برای بدنام کردن نام اسلام و بهره برداری منفعت طلبانه خود در کشورهای اسلامی پرورش یافته است.
نگاهی دقیق به پدیده شکل گیری القاعده مشخص می کند بن لادن باحمایت دستگاههای جاسوسی آمریکا و نیز وهابیون عربستان متولد شد و توانست در مقاطع زمانی مشخص زمینه را برای بهره برداری های آمریکا در نقاط مختلف جهان هموار کند.
10سال از حضور آمریکا در افغانستان می گذرد، حضوری که به بهانه کشتن بن لادن زمینه های آن فراهم شد اما پس از یک دهه، اینک خبر کشته شدن سرکرده القاعده آلام مردم افغانستان را تسکین نمی دهد زیرا گسترش دامنه کشتار مردم مسلمان و مظلوم افغانستان در این مدت روز به روز بیشتر شده است.
'حامد کرزی' روز دوشنبه در واکنش به خبر کشته شدن بن لادن گفت: امروز ثابت شد که افغانستان قربانی جنگ علیه تروریسم است زیرا لانه تروریست ها خارج از افغانستان است و در خانه افغان ها نیست.
وی خواهان تغییر نگاه آمریکا و کشورهای غربی و توجه آنها به قربانیان افغان شد.
همان روزهای شکل گیری حادثه 11 سپتامبر نیز کسی باور نمی کرد چنین حادثه ای بدون برنامه ریزی خود مقام های امنیتی آمریکاشکل گرفته باشد اما رسانه های آمریکایی تلقین کردند که تروریست ها که پایگاهشان در افغانستان است عامل این جنایت بوده اند و باید از بین بروند. حادثه 11سپتامبر بهانه خوبی بود تا حضور نظامی آمریکا در کشورهای اسلامی به ویژه افغانستان تثبیت شود و امروز پس از 10 سال مردم جهان بخوبی دیده اند ماحصل این حضور نظامی چه بوده است.
افزایش خشونت ها و کشت و کشتارها، قدرت گرفتن دوباره طالبان، آوارگی میلیون ها افغان و صدها جنایات دیگر تنها بخشی از ارمغان حضور آمریکا و همپیمانانش در افغانستان بوده که با شعار 'جنگ علیه تروریسم' شکل گرفت.
حال رئیس جمهوری افغانستان بصراحت خطاب به آمریکا می گوید که 'بارها گفتیم تروریسم در افغانستان نیست اما اینک مشخص شد که جنگ علیه تروریسم تنهابه قربانی کردن افغان ها انجامیده است'.
برای شمارش تبعات ناشی از حضور آمریکایی ها در افغانستان نیازی به کنکاش بسیار نیست، کافیست به گزارش خود مقام های آمریکایی و سازمان ملل مراجعه کرد.
9 هزار کشته از بین مردم غیرنظامی افغانستان تنها طی سه سال و روند صعودی این کشتارها، بیش از 20 هزار کشته و بیش از همین اندازه مجروح در 10 سال پس از حضور آمریکا در افغانستان، قدرت گرفتن طالبان به طوری که اینک شاهد مصداق های آن هستیم همه و همه از زمانی شکل گرفته که آمریکا به بهانه حادثه 11 سپتامبر به منطقه لشکرکشی کرد.
کارشناسان اقدام آمریکا در اعلام خبر کشته شدن بن لادن را باهدف زمینه سازی برای خروج پیروزمندانه نیروهای آمریکایی در افغانستان اعلام می کنند تا مقام های آمریکا بتوانند با دستاویز کردن چند عامل خود را از مهلکه این جنگ که طی 10سال دستاوردی جز افزایش تلفات و میلیاردها دلار هزینه و شکست برای واشنگتن نداشته، نجات دهند.
' حامد کرزای' رئیس جمهوری افغانستان ، به دنبال انتشار خبر کشته شدن بن لادن گفت: بالاخره همه مردم جهان دیدند که خاستگاه تروریست ها در افغانستان نیست و جنگ علیه تروریست نباید به کشتار مردم بی گناه افغانستان بیانجامد.
وی گفت: آمریکا هزاران کیلومتر از آن سوی جهان به افغانستان آمد تا تروریسم را نابود کند، اینک همه دیدند که تروریسم در افغانستان نبود.

خبر کشته شدن اسامه بن لادن رهبر القاعده بدست نیروهای آمریکایی توسط 'باراک اوباما' رییس جمهوری آمریکا اعلام شد.
اگر قائل به این باشیم که کشته شدن بن لادن بدست نیروهای آمریکایی یک اقدام انتقامجویانه و بدان مفهوم است که دیگر هیچ آمریکایی به کام مرگ فرو نخواهد افتاد، می توانیم بپذیریم که این تنها و مهمترین موفقیت آمریکا درجنگ علیه القاعده است.
شاید این تحول مصداقی دیگر بر شهرت، قدرت و نفوذ آمریکا و اینکه ما سرانجام توانستیم بن لادن را مهار کنیم، باشد.
اما استعداد بن لادن در گریختن از چنگ آمریکا در این مدت زمان تقریبا' 10 ساله و مصون ماندن از مجازات، یک 'ببر کاغذی' از آمریکا در جوامع اسلامی ساخته و موجب تقویت روحیه تندروهای اسلام گرا در اقصی نقاط جهان شده بود.
حقیقت این است که کشته شدن بن لادن به معنای پایان کار القاعده نیست. مدتها است که 'ایمن الظواهری' مصری و مرد شماره 2 القاعده زمام امور رهبری این گروه را در دست دارد و نقش رییس ارشد عملیاتی آن را ایفا نموده است.
از سوی دیگر، القاعده دیگر یک سازمان محکم ساختاری نیست بلکه بیشتر یک شبکه سست و ضعیف است که در سال های اخیر این جنبه از این سازمان نمود بیشتری پیدا کرده است.
شاخه آفریقایی القاعده در شمال آفریقا تهدیدی جدی برای کشورهایی مانند مالی و موریتانی است. بنابراین کشته شدن بن لادن هیچ پیامدی در این مناطق به دنبال نخواهد داشت.
تروریست های این شاخه آفریقایی امکان دارد بن لادن را مورد تحسین قرار دهند و از او الهام وسرمشق بگیرند اما برای عملیاتشان متکی به او نیستند.
'انور الاولکی' تروریست مرتبط با القاعده در یمن از زمره نیروهایی است که از میان برداشته شدن بن لادن تاثیری در رویه او برای انجام عملیات تروریستی نخواهد داشت. آنچه که بر فعالیت های این نیروی القاعده تاثیرگذار خواهد بود قیام مردمی در یمن است. دولت یمن به طور جدی در اقدامات ضد تروریسم آمریکا فعالیت دارد.
اگر بن لادن در سال 2002 یا 2003 کشته می شد موضوع تا اندازه ای متفاوت بود. در آن برهه زمانی بسیاری از مردم کشورهایی مانند پاکستان گرایش خاصی به وی داشتند و او را در حادثه 11سپتامبر دخیل نمی دانستند. اما در این فاصله زمانی دیدگاهای مردم دستخوش تغییر گردیده است.
هرچند امروز دیگر بعید می نماید از بن لادن یک قهرمان و اسطوره ساخته شود اما در بسیاری از کشورهای معمولی مانند پاکستان، یمن و افغانستان کشته شدن او خبر مسرت بخشی نخواهد بود. امروز دیگر مرگ بن لادن خبر خوشی برای مردم نیست اگر این اتفاق در سال 2002 می افتاد مساله فرق می کرد.
آنچه القاعده رامضطرب می کند، 'بهار عرب' است زیرا امکان دارد این گروه توسط تظاهرکنندگان عرب به حاشیه رانده شود در حالیکه رهبر آن هم از میان برداشته شده است.
اکنون با کشته شدن بن لادن، پرسش ها آشکار می شود.
اینک با کشته شدن رهبر القاعده باید منتظر ماند و دید که واکنش دولت پاکستان به عملیات نظامی آمریکا در خاک این کشور چیست؟ چنین می نماید که اوباما در پاسخ به خشم پاکستانی ها نسبت به حضور نظامی آمریکا در خاک کشورشان، مطرح خواهد کرد که بن لادن به همان اندازه که دشمن آمریکا بود دشمن پاکستان نیز بود. سوال دیگری که با خبر کشته شدن بن لادن در ذهن ایجاد می شود این است که آیا عملیات اطلاعاتی رهنمون شده به شناسایی محل اختفای بن لادن که به احتمال قوی توسط 'سیا' یا نیروهای ویژه' هدایت شده است می تواند برای از میان برداشتن الظواهری و سایر رهبران و نیروهای عملیاتی القاعده حاضر در پاکستان یا هر نقطه دیگر جهان، موثر افتد.
همچنین کشته شدن بن لادن احتمالا' باید به رد یابی شبکه های تامین مالی القاعده هم رهنمون شود. آیا القاعده در پاسخ به کشته شدن رهبرش دست به عملیات تلافی جویانه نخواهد زد؟ که امکان این امر وجود دارد زیرا تاکنون هم توانسته ضربات بر پیکر آمریکا وارد کند.
با همه این تفاسیر، نمی توان ارزیابی کرد که کشته شدن بن لادن یک موفقیت در کارنامه کاری اوباما است.
هنوز تا نوامبر 2012، زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آمریکا زمان زیادی باقی است و مهمترین موضوع برای آمریکا یی ها سیاست های اقتصادی است.
آینده
با کشته شدن "بن لادن " و پایان تاریخ انقضای رسانه‌ای و سیاسی القاعده سؤال اصلی در این میان این است که گزینه بعدی "دشمن " آمریکا چه‎کسی خواهد بود؟
پس از اعلام خبر کشته شدن اسامه بن لادن توسط اوباما ،این خبر به سرعت در صدر رسانه های سرتاسر دنیا قرار گرفت و به عنوان نشانه ای از پیروزی ایالات متحده در جنگ با تروریسم و نیروهای تندروی به اصطلاح اسلام‎گرا تعبیر شد.
حالا اوباما می تواند مرگ بن لادن را به عنوان دستاورد درخشانی در کارنامه خود به عنوان کاری که بوش پسر از عهده آن برنیامد، بگنجاند.
جشن ملی در خیابان های نیویورک، واشنگتن و سایر شهرهای آمریکا آغاز شده است و آمریکایی ها غرور خردشده خود را در حمله هواپیماها به برج‎های دوقلو و پنتاگون به فراموشی خواهند سپرد.
اما در ورای تمام این هیاهو های رسانه ای و جشن های خیابانی سؤال دیگری به ذهن ناظران آگاه و بی‎طرف هجوم می آورد و آن این است؛ پس از این چه خواهد شد؟
داستان واقعی بن لادن هرچه بود، منافع رسانه ای و سیاسی آن برای ایالات متحده بسیار بیشتر اززیان های حضور وی در دستگاه عملیاتی القاعده بود.
بن لادن از مدت ها پیش کوچکترین نقشی در رهبری این سازمان تروریستی نداشت. القاعده طی ده سال گذشته بیشتر به یک سازمان غیرمتمرکز شبیه شده بود که شاخه های مختلف آن به تنهایی عملیات های خود را در حوزه های استحفاظی مدیریت می کنند.
چه این‎که فعالیت القاعده در عراق، یمن و لبنان از سوی دستگاه اطلاعاتی عربستان سعودی و شخص بندربن سلطان دبیر شورای عالی امنیت ملی این کشور اداره می شد.
القاعده افغانستان تحت نظر دستگاه اطلاعاتی پاکستان ISI اداره می شد، بنابر این بن لادن باید زنده می ماند تا استراتژی نظامی و امنیتی فعلی آمریکا در منطقه قابل مدیریت باشد. بارها و بارها در رسانه های گوناگون اخباری از فرصت های طلایی از دستگیری بن لادن و تعلل نیروهای آمریکایی از اقدام به موقع منتشر شده است.
اما حالا بن لادن مرده است، پس تاریخ انقضای القاعده و بن لادن به عنوان شاخص‎ترین چهره‎های این گروه تمام شده و آمریکا اولویت های دیگری را برای پیگیری یافته است. حالا نیروهای تندروی اسلامی بار دیگر به جایگاه تاریخی خود باز خواهد گشت. القاعده هم‎چنان به کار خود ادامه خواهد داد، اما از نوک هرم توجه رسانه ای، سیاسی و امنیتی آمریکا حذف خواهد شد. اما ضدقهرمان اکشن بعدی آمریکایی‎ها چه‎چیزی خواهد بود؟
آمریکایی‎ها پس از حوادث یازدهم سپتامبر تلاش می کردند جامعه مسلمانان را همگرا با ارزش‏های غربی معرفی کنند و مخالفین خود را گروهی واپس‎زده معرفی کردند که بویی از تمدن نبرده‎اند.
اما انقلاب های منطقه تمام این گمانه‎زنی‎ها را نقش بر آب کرد. بعد از مصر و تونس انقلاب های مردمی به سایر کشورهای عربی از جمله بحرین و یمن سرایت کرد و حالا پادشاه سعودی به عنوان پدرخوانده دیکتاتورهای منطقه به سستی آمریکا در حمایت از دیکتاتورها معترض شده است.
اما آمریکا نیز گرفتار یک پارادوکس عجیب است. دموکراسی مثل یک قیچی دودم علیه منافع آمریکا حرکت می کند. اندیشه مقابله با نفوذ آمریکا و صهیونیسم که قبلا تنها به تشکیلات القاعده و به عنوان یک راهبرد تروریستی منصوب می شد، حالا به عنوان یک مطالبه مردمی مطرح می شد.
مطالبه ای که حالا نه از لوله های تفنگ بلکه از صندوق های رای بیرون می آید. آمریکا نمی تواند تمام کشورهای اسلامی را اشغال کند و از طرفی خود را با خشم ناشی از سیاست اسلام ستیزانه خود به بهانه مبارزه با القاعده مواجه می بیند.
آمریکا باید راه دیگری برای تسلط بر منطقه و این منطقه حساس بیابد و در عین حال دشمن دیگری را برای خود دست و پا کند. اما این دشمن چه‎کسی خواهد بود؟
نامزدهای فراوانی برای جایگزینی القاعده و اسلام گرایی افراطی وجود دارد
فشارنیروهای مردمی بر آمریکا در منطقه خاورمیانه هرلحظه بیشتر می شود و البته انتخابات ریاست جمهوری نیز نزدیک است. کشته شدن بن لادن می تواند امتیاز مناسبی برای اوباما در این ماراتن سخت سیاسی باشد، اما اوضاع داخلی چندان به نفع اوباما نیست. بیکاری بالا است و صدای همه از بدهی بالا درآمده است. آمریکا بدون دشمن نمی‎تواند چندان دوام بیاورد. چند ماه آینده زمان سختی برای آمریکا و شاید دنیا است. تا هنگامی که آمریکا دشمن جدیدی را برای توجیه اقدامات تجاوزکارانه خود مطرح سازد./

/ 0 نظر / 16 بازدید