کشتی سیراف (سند زنده هویت خلیج فارس که فراموش شد)+ عکس

در سال 1385 کشتی تاریخی هزاران ساله ای در آب های خلیج فارس کشف شد که سندی دیگر بود بر ایرانی بودن نام این شاخاب بزرگ جهان ، اما هم اکنون پس از گذشت 5 سال، این گواه زنده تاریخی در عمق 70 متری آبهای خلیج فارس رها شده و جالب اینکه تلاشی هم در خصوص بیرون آوردن آن صورت نمی گیرد!

 


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، در هنگامه ای که تحریف گران تاریخ شعله های آتش تحریف و دروغ پردازی را بالا کشیده بودند و به جز استفاده از نام جعلی برای شاخاب پارس به دلیل تاریخ نداشته با دزدیدن مشاهیر ایران زمین، سعی در تصاحب تاریخ کهن ایرانی می کردند، ناگهان از دل آب های نیلگون خلیج فارس، گواهی بیرون آمد که چونان پتکی، دهان دروغ گویان تاریخ را حداقل تا مدتی فرو بست. گویی خلیج فارس نیز دیگر صبرش به سر آمده بود...


کشتی ایرانیان باستان که در ابتدا به کشتی "پارتی" و سپس به کشتی "سیراف" مشهور شد در در ۲۳۰کیلومتری جنوب شرقی بوشهر در عمق 70 متری آب های خلیج فارس و در فاصله 5 مایلی سواحل این شاخاب در منطقه سیراف کشف شد که سندی بود بر حضور پر رنگ، گسترده و محوری ایرانیان در آب های خلیج تا ابد فارس و در صورت خارج شدن از آب های این شاخاب می توانست ناگفته های هزاران ساله بسیاری را هویدا کند.


این کشتی به گفته باستان شناسان، یک کشتی تجاری بوده که احتمالا در دوران امپراطوری پارت ساخته شده و همزمان با دوران طلایی حضور سیاسی اقتصادی ایرانیان در خلیج فارس در دوران امپراطوری ساسانی به اوج فعالیت خود رسیده است.


مشاهدات و فیلم های اولیه نشان می داد حدود 40 خمره اژدری شکل که مایعاتی را حمل می کرده و برای باستان شناسان شناخته شده است و مختص دریانوردی تجاری ساسانی است، در این کشتی وجود دارد.

 

 

پس از مدتی پژوهشکده باستان شناسی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری جهت مستند سازی این کشتی و آثار موجود در آن، گروه کاوشی را مشخص کرد که این گروه اقداماتی را نیز در خصوص مستند سازی این کشتی آغاز کرد و تعدادی از خمره های اژدری شکل موجود در این کشتی خارج شد ولی به گفته سرپرست گروه مستند سازی این پروژه، امکانات موجود در کشور پاسخگوی ادامه پژوهش در این خصوص نیست و باید امکانات بسیار بیشتری در این زمینه فراهم شود زیرا حضور انسان بدون تجهیزات تخصصی کافی درعمق ۷۰متری پس از چند دقیقه منجر به مرگ وی می شود.


متاسفانه به دلیل عدم وجود امکانات کافی و حلقه مفقوده باستان شناسی زیر آب در کشورمان این اقدامات بی نتیجه مانده و پس از گذشت 5 سال این کشتی هزاران ساله که هنوز قدمت واقعی آن مانند بسیاری از رازهای دیگر آن مشخص نیست.


از طرفی رها شدن 5 ساله این کشتی بدون هیچگونه محافظت و نظارتی این احتمال را به وجود می آورد که بسیاری که از مکان این کشتی آگاهی پیدا کرده اند ، دست به دزدی از این اثر تاریخی بزنند.


البته توفیقیان مسئول مستند سازی و سرپرست کاوش کشتی باستانی سیراف، در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر ، سفال های این کشتی را برای دزدان احتمالی آن بی ارزش می داند و اظهار می دارد که بالا کشیدن اشیاء این کشتی هزینه میلیونی دارد و این در حالی است که سفال های اژدری این کشتی حتی یک ریال هم نمی ارزند و ارزش آنها تنها تاریخی است و برای تنها مستندات تاریخی خلیج فارس را تکمیل می کند.


توفیقیان معتقد است هر گونه اظهار نظر قطعی و رمزگشایی در خصوص کشتی باستانی کشف شده در منطقه سیراف، باید پس از بالا کشیدن آن صورت بگیرد ضمن اینکه بالا کشیدن این کشتی به یک باره ممکن نیست و باید پس از مستند سازی لایه به لایه و تدرجی در ابتدا خمره ها و اشیاء موجود در کشتی بالاکشیده شود و سپس قطعات بدنه کشتی شناسایی ، مستند سازی و بالا کشیده شود.

در این زمان است که قطعات و اشیای بیرون کشیده شده باید مانند قطعات پازل در موزه ای در کنار هم پچیده نگهداری شوند و پژوهش ها و رمز گشایی گسترده تر بر روی آن صورت گیرد.

هم اکنون تجهیزات پیشرفته باستان شناسی آبی مانند زیر دریایی ها مخصوص و دیگر تجهیزاتی که موجب می شوند اثر با کمترین آسیب از آب های پر عمق خارج شود در جهان وجود دارد، البته کشور ما هم اکنون از مبانی انجام این کار نیز بی بهره است ولی تجهیزات اولیه مورد نیاز کاوش کشتی کشف شده در خلیج فارس حتی از برخی کشورهای همسایه نیز قابل خریداری است، برای مثال "سیجوریشن" سیستمی در غواصی است که غواص در آن بااستفاده از ترکیب گازهای مختلف اکسیژن، هیدروژن و هلیم می تواند به اعماق دریا دسترسی پیدا کند که متأسفانه هم اکنون هین تجهیزات نیز در ایران وجود ندارد.


پس از کشف این کشتی که البته گاه در خصوص پارتی یا ساسانی بودن آن بحث هایی مطرح می شود، جنجال تبلیغاتی بسیاری بر پا شد و تا مدت ها ادامه داشت ولی متاسفانه اقدام عملی که در خصوص خروج این کشتی صورت بگیرد بسیار ناچیزتر از تبلیغات و اطلاع رسانی های انجام گرفته بود.


به هر روی بدیهی است با توجه به کهن بودن و تاثیر گذار بودن ایران زمین در طول تاریخ آدمی، بی شک آب های کشورمان نیز مانند خشکی ها، آثار تاریخی بی کران و بکری را در خود جای داده اند و ضروری است سازمان میراث فرهنگی و گردشگری بالاخره در خصوص آغاز و توسعه باستان شناسی زیر آب کشورمان پا را از احداث پژوهشکده باستانشناسی دریایی فراتر نهد و در این زمینه اقدام عملی کند که هم کشتی پارتی از وضعیت موجود رهایی یابد و هم دیگر آثار پنهان شده در آب های خلیج فارس و دیگر آب های کشورمان از دل آب ها بیرون آیند.


چه بسا ناگفته های نهان شده بسیاری در خصوص تاریخ کشورمان پس از بیرون آمدن این آثار از آب های ایران زمین، عیان شوند.

 

 

/ 0 نظر / 21 بازدید