کشف راه حل جدید در درمان بیماری MS

مطالعات نشان می‌دهند که علت آسیب سلول‌های عصبی در تصلب بافتی متعدد (MS) می‌تواند با فعال کردن سلول‌های بنیادی در بدن درمان شوند.

MS نوعی بیماری است که با معیوب کردن سیستم ایمنی به غلاف‌های چربی در اطراف بافت‌های عصبی در سلول‌های سیستم عصبی مرکزی حمله می‌کند.

  MS بر روی توانایی برقراری ارتباط سلول‌های عصبی در مغز و نخاع با یکدیگر تاثیر می‌گذارد و موجب بی‌حسی در اعضا و دشواری در گفتار یا حتی فلج و از دست دادن بینایی می‌شود.

  درمان‌های رایج که اغلب بی‌تاثیر هستند شامل کم کردن قدرت سیستم ایمنی به منظور جلوگیری آن از آسیب غلاف چربی و سلول‌های سازنده‌ این غلاف می‌شوند‌ اما، این درمان‌ها غلاف چربی آسیب دیده را احیا نمی‌کنند.

  مطالعه‌ جدید بر روی موش‌ها نشان داد مغز خود بیمار می‌تواند بر روی تولید دوباره‌ این غلاف چربی تحریک شود. فعال کردن شیوه ‌«RXR» که یک مسیر حیاتی برای ایجاد سلول است و موجب تبدیل سلول‌های بنیادی مغز و نخاع به سلول‌های سازنده‌ غلاف چربی می‌شود‌، می‌تواند به سلول‌های بنیادی مغزی کمک کند تا این غلاف چربی را ترمیم کنند.

  دکتر «رابین فرانکلین» سرپرست این تحقیق از دانشگاه کمبریج گفت‌: این کشف بسیار جالب است چرا که می‌تواند به یافتن داروهای مفید برای ترمیم آسیب‌های این سلول‌های عصبی و حفاظت از آنها در مغز به ما کمک کند.

  وی ادامه داد‌: ما هشدار می‌دهیم که این مسیر درمانی غیر قابل پیش بینی است اما، می‌توان گفت که حداقل یک شیوه‌ درمانی را برای پیشرفت در این زمینه پیدا کرده ایم.

  دکتر فرانکلین افزود‌: آزمایشات مقدماتی بر روی این داروها تا 5 سال آینده شروع خواهد شد و درمان این بیماری تا 15 سال دیگر در اختیار افراد قرار می‌گیرد

/ 0 نظر / 42 بازدید